Předělávám, straré scany...

zpět na hlavní stránku Kôprová dolina

Na tatranské poměry velmi dlouhá (11 km) Kôprová dolina odděluje dvě zcela odlišné krajinné tváře. Na jedné straně hrdě vystupuje rozložitý masív Kriváně a v horní části mohutný kostrbatý hřeben Hrubé, na druhé se táhnou oblé zpola holé zelené hřebínky Liptovských kop.

Kriváň z Kôprové doliny

Koprová dolina je ve své dolní části poměrně úzká, ale výše se značně rozšiřuje a rozvětvuje do několika velkých bočních dolin (Temnosmrečinská, Hlinská, Nefcerka). Dlouhým lesnatým dnem protéká Kôprovský potok, typický svým širokým kamenitým řečištěm, ještě rozšířeným naplaveninami při povodních v roce 1997. Skalnaté koryto potoka nám připomíná působení tatranských ledovců v podobě obřích hrnců zvaných Medvedí kúpeľ. Tím je také prozrazeno, že dolina je oblíbená medvědy. Vděčí za to svým souvislým plochám hlubokého lesa a klidnému prostředí. Lesy na svazích Liptovských kop byly ve čtyřicátých letech zničeny - nejdřív větrem, pak kůrovcem, ohněm a stálými lavinami - což je i dnes patrné. V létě je dolina velmi živá, s množstvím květin a různorodé zeleně. Je vůbec mimořádně cenná jako rezervace vzácných společenstev.

Kôprovský potok Kôprovský potok Kôprovský potok horní Kôprová dolina

Dolina má i zvláštní minulost. Fungovaly tu totiž doly na zlato, v masívu Kriváně a níže. Kutalo se a hledalo i ve vyšších polohách, ale pro chudý výnos pak těžba zanikla (roku 1788).

Asi v polovině doliny se do Kôprovského potoka vlévá výrazný Nefcerský potok, který padá bujným rostlinstvem z vysokého prahu divoké doliny Nefcerka a v nejstrmějším místě tvoří Kmeťov vodopád a výš ještě Dolný Nefcerský vodopád.

Kmeťov vodopád Kmeťov vodopád

Nefcerka

Nefcerka je velmi divoká odloučená dolina položená na vysokém skalním prahu mezi ostrými severními stěnami Kriváně na jihu a hřebenem Hrubé na severu. Má značně členité skalnaté dno, v jehož horní části se tísní malé zkroucené Vyšné Terianské pleso, ve střední pak hluboké Nižné Terianské. Téměř celá dolina je kamenná pustina, ale ve spodní části, kde se láme vysoký skalní práh a Nefcerský potok zdivočí až do dvou zmíněných vodopádů, nastupuje divoká těžce prostupná vegetace, oblíbené to místo zdejších medvědů. Celá Nefcerka je přísná rezervace.

obr. v přípravě

Hlinská dolina

Temnosmrečinská dolina

Temnosmrečinská dolina je další boční dolina položená na skalním prahu na samém konci Kôprové doliny. Do Kôprové ústí v místě zvaném Temné smrečiny, což jsou husté jehličnaté lesy přecházející výše v plochy kosodřeviny. Dolina má klasický hladký "U" profil a ukrývá dvě velká nádherná plesa - Vyšné a Nižné Temnosmrečinské. Druhé jmenované je po Hincově s 38 metry druhým nejhlubším a třetím největším na slovenské straně Tater. Dolina sice stoupá fádně nahoru až do kotlíku "Piargová dolinka" pod vrcholem Čubrina, ze kterého se rozvětvuje z hlavního hře bene celá obrovská kriváňská rozsocha, ale od Nižného Temnosmrečinského plesa se krásně láme do Kôprové doliny a jako šperk to doplňuje Vajanského vodopád, navíc ještě obklopený pěknými porosty klečí.

Temnosmrečinská dolina Panorama nad Temnosmrečinskou dolinou

zpět na hlavní stránku